Lucia Brezianska: Rozhovor a video z jej dobrodružstva v Indonézii

0
639

Pochádza zo Žiliny, nedávno prešla celú Indonéziu a navštívila 14 krajín sveta. Svoje dobrodružstvo natáčala, aby sa oň neskôr mohla podeliť s inými. Krátko po zverejnení video obletelo skoro celý internet. Veď jej tvorbu pochválil aj svetoznámy cestovateľ a youtuber Devin Graham. Jej najväčší vzor. Ona je vzor pre mňa. V cestovaní, i v tvorbe videí. Lucka Brezianska.

Spomínane video si môžete pozrieť nižšie, ale najskôr jej položím niekoľko otázok.

Čo pre teba znamená cestovanie?
Všetko. Neviem, či to dokážem opísať tak, ako to skutočne cítim. Aj preto som sa dala na „kamerovanie“, kde dokážem zachytiť emócie, ktoré sú vo mne a nejdú vyjadriť slovami. Cestovanie pre mňa predstavuje slobodu, silu, poznanie samého seba a skutočné šťastie. Je to moja najväčšia vášeň. Nedá vám to len nezabudnuteľné momenty, skúsenosti, ale aj iný pohľad na svet a na seba samého. Svet okolo nás je totiž tak neskutočne krásny, že ho mám chuť objať obomi rukami a už ho nepustiť. Alebo cestovať. Tak dlho a ďaleko, kým nedostanem pocit, že on obíjma mňa. Ponúka toľko nádherných zákutí, kultúr, vôní a tvárí, že nikdy nebudem mať dosť. To, čo hľadám, je ukryté hlboko vo mne, no len na cestách sa dokážem dotknúť svojho najskrytejšieho JA a keď tak urobím, pochopím, kto naozaj som. Mantinely, v ktorých som sa celý život pohybovala, zrazu prestanú existovať.

Cestuješ s partiou kamarátok a s priateľom. O zábavu máš teda určite postarané. Kedy ste začali spolu cestovať a kto z vás chce cestovať najviac?
Najväčším nadšencom som bola asi ja a preto som si počas náročného štúdia vždy v nejakej voľnej chvíľke pozerala všetky tie krásne miesta či už na Instagrame, Facebooku alebo Youtube. Všetko som organizovala s takým nadšením, že som večer nemohla ani zaspať. Cestovať sme začali asi pred troma rokmi, keď sme s babami urobili prvý trip v Taliansku. Odvtedy sme tomu úplne prepadli a nevieme sa zastaviť.

Porozprávaj nám niečo viac o vašom letnom dobrodružstve. Kde všade ste boli? Prečo práve Indonézia?
Indonézia ma vždy veľmi lákala ale moji známi ma odrádzali, že tam nemám ísť, že tam nie sú ani cesty vybudované, zaplaví nás láva, zjedia kanibali, alebo zabije malária. Keď som však našla lacné letenky, túžba spoznávať bola silnejšia ako strach. Tak sme ich kúpili a vďaka tomu sme videli Kuala Lumpur v Malajzii a veľkú časť Indonézie. Lietadlom sme sa presunuli z Kuala Lumpur do mestečka Yogyakarta, kde sme obdivovali budhistické a hinduistické chrámy, zažili šialený 14 hodinový presun k sopke Bromo, potom preleteli na známy ostrov Bali, prebádali jeho menej známeho brata – ostrov Lombok a Gili Meno a potom sme si vyskúšali, aké to je byť námorníkmi na 5 dní, keďže sme sa plavili po oceáne, aby sme mohli vidieť najkrajšie miesta na potápanie a pozorovať nebezpečných varanov komodských.

1.Bali-park Taro2
Čo bolo najsilnejším zážitkom?
Bolo ich veľa. Ale asi medzi najintenzívnejšie momenty patrili chvíle, keď sme spali vedľa krátera aktívnej sopky a o druhej hodine rannej sa v ubytovacom zariadení spustil hrozný poplach a ja som si myslela že išlo o evakuáciu, pritom šlo len (podľa mňa) o dosť divný hotelový budík. Neskôr, keď sme sledovali východ slnka nad sopkou, alebo spomínaná 5 dňová plavba a sledovanie varanov. Zaujímavý bol aj 14 hodinový presun k sopke – myslela som si, že zomriem asi tak sedemkrát, vodič veľakrát skoro zrazil chodca alebo motorkára, s nákladiakom sme sa skoro trikrát zrazili. Pravidlá tam totiž neexistujú.

Ako si sa dostala k tvorbe videí?
Úplne spontánne. Keď sme boli s babami v Taliansku, zachytávali sme si všetky momenty na mobil a potom som z toho poskladala video. Vtedy som si uvedomila ako veľmi ma to baví a napĺňa.
Odkiaľ čerpáš inšpiráciu na nakrúcanie? Čo najradšej natáčaš ? Čo si myslíš, že ľudí v rámci videa zaujíma?
Inšpirácií mám niekoľko. Zo začiatku to bola slovenská cestovateľka Miriam Rajčaniová. Neskôr som objavila najmä zahraničných tvorcov ako Devin Graham, Jay Alvarrez, Alexander Thikomirov alebo taliansky kameraman Marco Santi. Najradšej natáčam cestovateľské videá – zážitky, život domácich a momenty šťastia. Myslím, že ľudí zaujímajú najmä krásne prírodné úkazy, adrenalínové športy, pozitívne a zábavné videá.

Gili Meno2

Čo si prežívala, keď tvoju tvorbu pochválil tvoj najväčší vzor Devin Graham?
Doslova som si spievala a tancovala 3 dni! Keď som zistila, že ma začal sledovať na Instagrame, tak mi spadol mobil a myslela som si, že mám problém so zrakom. Nemohla som tomu uveriť! Z miliónov ľudí, ktorí ho sledujú si všimol práve mňa a pochválil moju fotografickú tvorbu. Druhýkrát som toto šťastie prežívala, keď si ma zrazu pridal na facebooku a pochválil moje videá. Neuveriteľné bolo aj to, že sme sa skoro stretli, lebo sme boli v rovnakom čase na ostrove Bali a dokonca aj na tom istom mieste, ale o deň neskôr. Bohužiaľ, to, že je na Bali, som sa dozvedela až keď sme odlietali preč. Doma som si búchala hlavu o stenu asi dva dni.

Už teraz máš plány na leto 2016, pochváliš sa nimi?
Áno, plány máme už na niekoľko rokov vopred. Tentokrát sme si kúpili letenky na Srí Lanku a Maldivy. Áno, aj Maldivy sa dajú precestovať lacno.

Kde berieš na tieto výlety odvahu, financie, či nápady?
Myslím, že veľa odvahy si to nevyžaduje. Budem ju potrebovať, keď sa po škole vyberiem na šesť mesiacov sama do Ázie. Z toho mam zatiaľ veľký strach, ale viem, že to musím urobiť.
Nápady čerpám najmä z Instagramu, Facebooku, blogov či z Youtube. A financie som si tvrdo odpracovala popri škole, na ktorej som dostala motivačné štipendium, čo mi dosť pomohlo.

Čo by si odkázala ľuďom, ktorí nad cestovaním len uvažujú a nevedia sa odhodlať? Prípadne im chýbajú prostriedky.
Nečakať a jednoducho ísť. Život je príliš krátky na dlhé úvahy. Kúpte si letenku a už nebude cesty späť. Ešte som nestretla človeka, čo by to oľutoval. A čo sa týka financií, to je veľmi individuálne – ale vo všeobecnosti by som povedala, že je to o prioritách a veľkej obete. Veľa šetrenia a informovanosť o najlacnejších formách cestovania sú kľúčové. Preto som sa aj rozhodla založiť blog, kde chcem uvádzať návody „ako na to“. Po úspechu s videom sa mi totiž ozvalo veľké množstvo ľudí, ktorí chceli rady, tipy, triky. Rada sa o skúsenosti a vedomosti podelím, nech si aj druhí plnia svoje sny. Takže ak niekto bude chcieť, kľudne ma môže kontaktovať.

V pláne máš aj natočiť krásy Slovenska. Čím je naša krajina podľa teba výnimočná?
Zaujímavé je, že čím viac cestujem po svete, tým viac milujem Slovensko. Myslím, že veľa ľudí nevie oceniť krásy našej prírody alebo si ju jednoducho nevšíma. Musím sa priznať, že som bola rovnaká, ale ako som spomínala, cestovanie mení človeka a aj jeho pohľad na svet. Máme podľa mňa veľmi rôznorodú krajinu plnú krásnych hôr, lesov, jazier, jaskýň, zámkov, či hradov. Keď posielam fotky kamarátom zo zahraničia, sú z toho úplne očarení a mne to robí veľkú radosť. Preto by som časom chcela urobiť video aj o Slovensku – lebo táto krajina má čo ponúknuť.

 

 

Diskusia

NO COMMENTS